Kayıt Ol Şifemi Unuttum

Anadolu Fotoğraf Dergisi  Anadolu Fotoğraf Dergisi

Anadolu Fotoğraf Dergisi

 
 

KAHRAMANMARAŞ

 
 

 

KAHRAMANMARAŞ

Arif AVİZE

 

Maraş senin yazın var,

Çekilmez poyrazın var,

Seni sevene karşı,

Bir kız gibi nazın var...

 

Demiş üstad Karacaoğlan. İstisna bir coğrafyanın istisna bir kentidir Maraş. Dağları bir başka güzeldir Maraş’ın, ovaları, yaylakları bir başka güzel. Suyu bir başka akar, poyrazı başka eser.

Öyle ya, Akdenizin en doğu ili olan Maraş tüm iklim türlerini bünyesinde barındırmasının doğal sonucu olarak, en zengin bitki çeşitliliğine de sahiptir. %60 dan fazlası dağlık olan kentte çok kaliteli yayla iklimine rastlamak mümkündür. İklim şartları, ovalarda turunçgiller ve muz dışında  tüm tarım ürünlerinin yetiştirilmesine olanak tanır. Alüvyonlu ve bereketli suyu bol bu topraklardan bereket fışkırır. Sanayi gelişiminde de önemli mesafeler kateden Maraş, tekstil, dokuma ve kumaş sektöründe ciddi bir yere sahiptir. Dışarıya göç vermez. Maraş tarihten beri kendi yağıyla kavrulmuş, kendi kendine yeten bir şehirdir. Günümüzde de bu gelenek bozulmamıştır. Şairi, şiiri en bol kenttir Maraş. Necip Fazıl, Cahit Zarifoğlu, Erdem Bayazıt, Rasim Özdenören, Abdurrahim Karakoç, Bahaettin Karakoç gibi belki de yüzlerce şairi bağrından çıkaran kenttir Maraş.

Maraş doğanın bütün nimetlerini cömertçe sunduğu kenttir. Bir yanda Amanos dağları, bir yanda Anti-toroslar ve Ahir dağlarıyla kuşatılmıştır. Kentte kuraklık ve aşırı soğuklar olmaz.

K. Maraş, doğa fotoğrafçılarına fırsatlar sunan bir kenttir. Zengin flora ve faunası ve bir çok endemiklere sahip olması, hem bilim çevreleri tarafından bu kentte dikkat çekmiş hem de doğa fotoğrafçılarını cezbetmiştir. Kırsal yaşam öyküleründen tutunda, yaz kış karı erimez dağları, vadilere girmiş ovaları, şelaleleri, bazan 200mt yi geçen kaya duvarları, sedir-göknar ve kayın ağaçlarıyla donatılmış geniş dağ ormanları, 20 km yi geçen keşfedilmemiş saklı kanyonları, uzun mağara galerileri, damlataşları, ters laleleri, endemik çiçekleri, tür olarak bol olan kelebekleri, insanı, esnafı, kültürü, yaşamı, kısaca herşeyi ile muazzam birer fotoğrafik unsurlar içerir.

K. Maraş bazan karın sesi, bazan bir derenin şırıltısı, gelinliğini giyen yeşil etekli dağlarının nazarında, belki bir sürü çıngırağında, çoban bakracında, bazan coşkun, bazan suskun Anadolu’nun istisna ve saklı kentidir. Maraş yaylaların nefesidir. K. Maraş en güzel fotoğrafın ta kendisidir.

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu Makaleyi Paylaşın

 
   

 

 

 

 

01-12-2011

 
   
MARAŞI VE MARAŞLIYI ÇOK SEVİYORUZ USTAM.SENİ TANIMAKTAN DUYDUĞUM MEMNUNİYETİ TARİF EDEMİYORUM BURADA....YÜREĞİNE SAĞLIK.   
memduh ekici

 

 

 

 
 
 
    anasayfa
künye
varoluş
katılım
iletişim
e-dergi
fotomakale
röportajlar
etkinlikler
giriş yap
kayıt ol
şifremi unuttum

 
 
Anafot.net | Anafot.com | Anadolu Fotoğraf Dergisi ©2011 | Tüm Hakları Saklıdır. İçerikler izinsiz kullanılamaz.