Kayıt Ol Şifemi Unuttum

Anadolu Fotoğraf Dergisi  Anadolu Fotoğraf Dergisi

Anadolu Fotoğraf Dergisi

 
 

Rıza ÖZEL - Kuraklık, Açlık, Somali ( Sayı 6 )

 
 

Kuraklık, Açlık, Somali

Rıza ÖZEL

 

 

Yıllar süren iç çatışmalar, kıtlık ve kuraklığın etkisi ile bir çok hizmetin aksadığı, sağlam ancak birkaç binanın kaldığı kullanılabilir asfalt yolu bile olmayan Somali...

 

 

Son 60 yılın en büyük kuraklığı nedeniyle yaşanan kıtlık Somali'de insanları açlık ve ölümle tanıştırdı. Birleşmiş Milletler, son üç ayda ülkede 5 yaşın altında 30 bin çocuğun öldüğü açıklandı. On binlerce insansa açlık sebebi ile ölümle yüzyüze... Ülkede yaşanan güvenlik sıkıntısı ise yardımların Somali'nin ancak yüzde 20'lik bölümüne ulaşmasına imkan veriyor. Yardımların ulaştığı kamplara ise insanlar günler, hatta haftalarca yürüyerek çatışmalardan kaçarak gidebiliyor.

 

 

            Somali’de kuraklığın etkisi yaşanan kıtlık nedeni ile Ocak ayından bu yana 183.000 Somalili Kenya’da yer alan Dadaab, Dagaheley, Ifo II ve Bula Baqti mülteci kamplarına yerleştirildi. Birleşmiş Milletler,   Dadaab Mülteci Kampı'nda 403.000, Kakıma Mülteci Kampı'nda 80.000, Dagaheley, Bula Baqti ve Ifo mülteci kamplarında 35.000 kişi olduğunu açıkladı.

 

 

Somali’den Kenya’ya günde bin 300'den fazla mültecinin giriş yaptığı sanılıyor. Birleşmiş Milletler İnsani İşler Eşgüdüm Ofisi verilerine göre Kenya'da 525 bin 674, Etiyopya'da 233 bin 437, Cibuti'de 18 bin 427, Yemen'de 191 bin Somalili mülteci bulunuyor.

 

 

            Açlıktan en çok etkilenenler ise çocuklar. Açlık ve susuzluğun getirdiği travma ile çocukların sindirim sistemleri çalışmıyor. Uzun süren açlığın ardından çocukların minik bünyeleri, kusma ve aşırı ishalle baslanmeyi reddediyor. Hastaneye ulaştırılan minik çocuklar, serumlarla burunlarından indirilen sondalarla tekrar hayata döndürülmeye çalışıyor. Her geçen gün yaşayan sayısının daha da arttığı kampta aşırı pislik nedeni ile kolera da sık görülüyor. Yine pisliği sebep olduğu enfeksiyonlarla da çok sık karşılaşılıyor.  Bir de bakımsızlık ve yetersiz beslenme ile etkisi iyice artan zature vakaları...       

 

    

            Kıtlık ve kuraklıkla mücadele eden Somali'de başkent Mogadişu'da kurulan Sağlık Bakanlığı'nın Sahra Hastanesi'nde her gün yüzlerce insan tedavi oluyor. Açlık ve susuzlukla bilinçleri kapalı halde gelen çocuklara Türk doktorlar hayat veriyor. Kentteki en büyük hastane Banadir ise yetersiz imkanlar ve kirlilik yüzünden içler acısı bir durumda.

 

 

            Başkent Mogadişu'nun en büyük hastanesi Banadir'da ise doktorlar yetersiz imkanlarla hizmet vermeye çalışıyor. Çocukların el terazilerinde tartıldığı, çok eski röntgen cihazlarının kullanıldığı ameliyathanelerinde bile hasta filmlerinin pencere camlarına takıldığı hastanede en büyük sorun ise pislik. Hastaların yerlerde yattığı onlarca insanın kuyruklarda beklediği hastane de ağır bir koku ve etrafı saran sinekler dikkat çekiyor. Hastanede tedavi gören hastaların durumları ise içler acısı...

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Rıza ÖZEL

Biyografi

 

 

 

5 Mart 1976'da Antalya'da doğan Rıza Özel'in, hayata gözlerini açışının ardından ilk 40 gününün her anı fotoğraflandı. İlk ve orta öğretimini yine Antalya'da tamamlayan Özel, ortaokul yıllarında yerel gazetelerde çalıştıktan sonra profesyonel olarak 1993 yılında Hürriyet Gazetesi Antalya Bölge Müdürlüğü'nde spor muhabiri olarak gazeteciliğe adım attı. Hürriyet'in ardından Sabah'ta (1997) mesleğini sürdüren Rıza Özel, 1998 yılında Anadolu Ajansı Antalya Bölge Müdürlüğü'nde foto muhabiri olarak göreve başladı. Özel, 2002 yılı Kasım ayında halen çalıştığı Anadolu Ajansı Genel Müdürlüğü'ne (Ankara) tayin oldu.
Savaşlardan depremlere, sellerden, uçak kazalarıına, uluslararası spor organizasyonlarından, şov dünyasına uzanan geniş yelpazede fotoğraf çekti. Fotoğrafları, Türkiye'deki yayın organlarının yanı sıra dünyanın önemli gazete ve dergilerinde de yer buldu.

ÜYESİ OLDUĞU DERNEKLER
Türkiye Foto Muhabirleri Derneği
Türkiye Spor Yazarları Derneği
Türkiye Gazeteciler Sendikası
Türkiye Gazeteciler Cemiyeti
Magazin Gazetecileri Derneği
Antalya Gazeteciler Cemiyeti

 

 

 

 

 

Bu Makaleyi Paylaşın

 
   

 

 

 

 

Facebook ile Yorum Yapın

 
 
 
 

 

 

 


 

03-11-2011

 
   
insanı silkelendirecek kadar etkili bir foto öykü...tebrikler.. Allah mazlumların yar ve yardımcısı olsun.....    
mehmet koru

 

 

 

 

02-11-2011

 
   
Somali TV de her kanalda gösterildi. Ama durumun bu kadar vahim olduğu anlatılamamıştı. İçim yanıyor...    
Mikdat Besni

 

 

 

 

02-11-2011

 
   
Dikkatle bakamadım doğrusu.. İnsan olmak adına bu yüzden hesaba çekilmek de mümkün. Zor bir iş başarmışsınız. Tebriklerimi sunuyorum...    
Ahmet Zeki OKUR

 

 

 

 

01-11-2011

 
   
En özel yayinlarimizdan biri. Ruhu ve anlatimi olan bir seri. Insallah farkindalik bir ömür devam eder... Anadolu mazlumun her zaman yaynindadir.    
Tuna Akçay

 

 

 

 

01-11-2011

 
   
okurken üzüldüm ve fotoğralara pek bakamadım. utanç duyuyorum şükretmediğimiz için.    
Ünsal Deniz

 

 

 

 
 
 
    anasayfa
künye
varoluş
katılım
iletişim
e-dergi
fotomakale
röportajlar
etkinlikler
giriş yap
kayıt ol
şifremi unuttum

 
 
Anafot.net | Anafot.com | Anadolu Fotoğraf Dergisi ©2011 | Tüm Hakları Saklıdır. İçerikler izinsiz kullanılamaz.